
Doména obecrudlov.sk
Toto je oficiálna webová stránka obce Rudlov.
Oficiálne stránky využívajú doménu obecrudlov.sk.
Táto stránka je zabezpečená
Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.
História obce Rudlov 10. časť
06.05.2025
Z historických prameňov sa dozvedáme, že v roku 1720 mala naša obec 18 domácností a mlyn. Naši predkovia sa venovali najmä práci v lesoch a viniciach, ktoré patrili do chotára našej obce. V tom období boli Rudlovčania známymi výrobcami kôs.
V období druhej svetovej vojny sa v našej obci najviac darí pestovateľom pšenice, ovosu a jačmeňa. Z jarných plodín sú to prevažne zemiaky, kukurica, kapusta, repa, mak a konope.
K obrábaniu pôdy sa používajú prevažne drevené pluhy a drevené brány. No mnohí roľníci už mali v tom čase aj železné pluhy a brány. Na obrábanie pôdy sa používajú záprahy volov a koní, ktoré používali väčší a strední roľníci. Menší roľníci mali k dispozícií kravy. Všetok dobytok bol v čase od polovice apríla až do napadnutia prvého snehu vyháňaný na pastvu. Ako pasienky slúžia – Železná, pod Malinu, pod Hlavačku a Hrabovec. V letných mesiacoch sú jalovice a voly vyháňané až do Uhlísk, kde sú celý čas a nocujú pod stromami.
V roku 1947 postihlo naše územie veľké sucho, ktoré malo katastrofálny dopad na úrodu. Z veľkého sucha nastali obavy, že pre nedostatok obilia nebude možné prezimovať dobytok. Preto sa 14 chlapov z našej dediny rozhodlo odísť k Českým Budějoviciam, kde v pohraničí kosili seno. Tam ho nasušili a vagónmi ho neskôr priviezli až do Soli. Naši občania spolu so senom poprivážali na vagónoch aj starší nábytok, ktorý po sebe zanechali Nemci. Keďže v povojnovom období na tom naša obec nebola najlepšie, nábytok mal u našich občanov patričné využitie. Veľké sucho malo v tom čase dopad aj na ovocné stromy, keďže následkom nedostatku vlahy ich veľa vyschlo.
V roku 1959 bol v našej obci zvýšený výskyt pásavky zemiakovej, ktorá napáchala škody na zemiakoch JRD, záhumienkárov aj jednotlivo hospodáriacich roľníkov. K zamedzeniu jej rozšírenia sa usporadúval zber pásavky zemiakov, do ktorého boli zapojení žiaci 1.-5.ročníka.
Najviac pestované plodiny v roku 1960: pšenica (58 hektárov pôdy); raž (54ha); jačmeň (40ha).
Jedna z najväčších úrod ovocia bola u nás v roku 1982. Urodilo sa veľa sliviek, hrušiek, no najmä jabĺk.
V osemdesiatych rokoch minulého storočia sa našim poľnohospodárom darilo veľmi dobre. Za rastlinnej výroby dosahovali najvyššiu úrodu – pšenica ozimná (1 792 ton); kukurica (1 133t); raž (544t); jačmeň ozimný (145t)